2010-12-28

Nowy numer Archipelagu


Mimo iż nie przepadam za czytaniem z ekranu monitora, to tak właśnie przeczytałam kilka miesięcy temu pierwszy numer Archipelagu. Wraz z drugim numerem byłam już mądrzejsza, zaopatrzyłam się w 111 białych kartek i kolorowy tusz, a potem patrzyłam kilka minut z przekrzywioną głową, jak z mojego Canona, niczym z prawdziwej prasy drukarskiej wyjeżdża kartka za kartką, a na nich... "Świadomość bycia według Nabokova"; tekst o "Esther" Stefana Chwina, którą wówczas czytałam; mistrz opowieści Paweł Huelle; potem kilka stron malowniczych zakątków i domów pisarzy, trochę o "Buddenbrookach", tajemnicach kamienic, tropem C.S Lewisa i szlakiem warszawskich antykwariatów... niesamowita rozpiętość tematyki przewodniej jaka towarzyszyła temu wydaniu, a mianowicie "Dom. Zamieszkać w książce". Byłam zachwycona! Jestem zresztą do dzisiaj i chętnie wracam do drugiego numeru Archipelagu, niezależnego magazynu bukinistycznego, który stworzyły wspólnymi siłami blogerki, czytelniczki, miłośniczki słów i literackich poszukiwań (redaktor naczelna ma swoją siedzibę tu http://chihiro.blox.pl/html ). Gratuluję wszystkim, którzy mają swój wkład w tworzenie tego magazynu, i wierzę, że nadejdzie moment, kiedy Archipelag będzie wydawany drukiem. Trzymam kciuki dziewczyny! Zapewniacie nam Czytelnikom sporo uniesień, inspirujecie, poszerzacie czytelnicze horyzonty, otwieracie nowe drzwi, gwarantujecie miło spędzony czas przy słowie, które dla nas wszystkich jest najważniejsze. Uwielbiam Was :)

A o trzecim numerze Archipelagu (tym razem aż 200 stron) czytam u Agnieszki http://ksiazkowo.wordpress.com/ :
"Odwiedzamy najsłynniejsze metropolie świata, swobodnie podróżując w czasie i przestrzeni. Obserwujemy Paryż za czasów Emila Zoli, przenosimy się myślami do parnej Hawany, szukamy śladów Brunona Schulza w Drohobyczu. Spacerujemy po współczesnym Londynie z książkami pod pachą, dumamy nad mitycznymi miastami Adama Zagajewskiego, zwiedzamy Tel Awiw, badając jego dziedzictwo kulturowe. Praga odkrywa przed nami swoje skarby i tajemnice, Lizbona czaruje światłem, a Berlin poznajemy od strony miłości do literatury jej mieszkańców. Wojciech Górecki wspomina swoje wojaże po Kaukazie. Zainspirowani podróżami, które nie wymagają ruszania się z fotela, podsuwamy książki o kolejnych miastach:Amsterdamie, Kabulu, Tokio, Nowym Jorku, Pekinie i Szanghaju, Reykjavíku, Buenos Aires i Kairze. Przybliżamy czytelnikom sylwetki wielu pisarzy. Z Sulaimanem Addonią rozmawiamy o jego debiucie literackim, Miłość i jej następstwa i wolności. Antoni Libera mówi o sobie i sukcesie MadameMarcin Bruczkowski uchyla rąbka swego prywatnego życia. Amos Oz dzieli się z nami pasją życia i tworzenia, a Jacek Dehnel opowiada nam o procesie pisania i wspomina swoje najważniejsze fascynacje literackie. Przedstawiamy portrety kilku ciekawych czeskich pisarzy, analizujemy twórczość Marcina Świetlickiego w zbiorze 49 wierszy o wódce i papierosach, a dzięki Leo Lionniemu spoglądamy nowym okiem na ilustrację dziecięcą.
Pochylamy się nad dwiema książkami o Romach autorstwa Jacka MilewskiegoKarla-Markusa Gaussa, zastanawiając się nad różnymi podejściami do członków tego narodu. Poprzez literaturę wspomnieniową, opisującą traumatyczne losy pisarzy z Sudanu, Rwandy, Korei Północnej, Kambodży i Sierra Leone zbliżamy się do esencji człowieczeństwa.
Anna Świtajska, założycielka wydawnictwa Smak Słowa, opowiada nam o swojej pasji książkowej i prężnym rozwoju oficyny. Poznajemy historię papieru od epoki Egipcjan piszących na papirusie po czasy współczesne. Dzięki Zuzannie Orlińskiej przekonujemy się, jak bujna wyobraźnia potrafi zmienić w oczach dziecka nawet najmarniejszy kawałek ziemi w pełen zakamarków tajemniczy ogród. Badamy Mikropolis, miasto z pogranicza fikcji i rzeczywistości, i jego mieszkańców – bohaterów komiksu Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza. Przybliżamy wyróżnione latem i jesienią nagrodami literackimi najważniejsze pozycje i ich autorów oraz zdajemy relację z paryskiego festiwalu literackiego Paris en toutes lettres".

Gratuluję raz jeszcze! Jesteście niesamowite!
Wasza wierna fanka
Virgo :)